Magazyn energii ESS Cieszanowice posiada szereg różnych funkcjonalności istotnych z perspektywy poprawy jakości energii elektrycznej jak i stabilizacji pracy sieci oraz zwiększenia jej niezawodności. Obecnie magazyn pracuje w trybie automatycznym kontroli PQ przy zadanym stopniu naładowania. Ta funkcja polega na utrzymywaniu odpowiednich poziomów napięcia i częstotliwości na szynach rozdzielni średniego napięcia w stacji Cieszanowice poprzez regulację przepływów mocy czynnej i biernej przy jednoczesnym stałym poziomie naładowania magazynu. Sterowanie pracą magazynu jest możliwe z poziomu Dyspozycji Stacyjnej wysokich napięć, jak również w określonych przypadkach, z poziomu dedykowanej aplikacji do obsługi pracy magazynu.
W ramach testów odbiorowych magazynu pozytywnie przetestowano wszystkie funkcjonalności, w tym tryb pracy wyspowej oraz wygładzania mocy. Eksperyment pracy wyspowej przeprowadzono w ramach usługi badawczej z Politechniką Wrocławską przy wykorzystaniu sztucznego obciążenia rezystancyjno-reaktancyjnego oraz z siecią rzeczywistą. Testy przeprowadzono w układzie normalnym i awaryjnym stacji 110kV.
Doświadczenia, które zdobywa TAURON Dystrybucja w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu w Cieszanowicach mogą zostać wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane niestabilne źródła energii. Farmy wiatrowe charakteryzują się dużą zmiennością wielkości produkcji energii w porównaniu do innych źródeł OZE, a jednocześnie stanowią największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce, spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii.
Wsparcie Unii
Do realizacji projektu TAURON Dystrybucja pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej. 13 czerwca 2018 r. została podpisana Umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinasowanie jest z poddziałania 1.4.1 "Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym", z którego co do zasady mogą korzystać wnioskodawcy realizujący projekty dotyczące budowy i przebudowy systemów dystrybucyjnych niskiego i średniego napięcia związanych z wdrożeniem technologii inteligentnych sieci, w celu m.in. ograniczenia strat sieciowych i zwiększenia możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii.