Zalania i uszkodzenia infrastruktury energetycznej

15.09.2024
Fale intensywnych opadów, skutkujących podtopieniami i powodzią dotyczą obszaru obsługiwanego przez TAURON Dystrybucję. Na części terenu dystrybucyjnego firmy występują również porywiste wiatry i burze.

Zjawiska te powodują uszkodzenia infrastruktury, które tam gdzie jest to możliwe, usuwane są na bieżąco. Podstawowym problemem są jednak nieprzejezdne, często zalane lub podmyte drogi oraz konieczność jednoczesnego zabezpieczenia i obsługi pracującej części infrastruktury, narażonej na zalanie lub mogącej stwarzać zagrożenie w kontakcie z wodą.

- Priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego część urządzeń i infrastruktury energetycznej na terenach zalanych lub podmokłych jest wyłączana na czas wdarcia się na dany teren wody, zalania obiektów lub samych urządzeń – mówi Maciej Mróz, Wiceprezes zarządu ds. operatora w TAURON Dystrybucji. – Równocześnie, tam gdzie jest to możliwe nasze służby nieustannie usuwają awarie sieci, spowodowane głównie powaleniem drzew na linie po podmyciu ich systemu korzennego. Skutkiem tych zdarzeń są zerwane linie oraz połamane i pogięte konstrukcje słupów. Jeżeli jesteśmy w stanie w takie miejsce dojechać z naszym sprzętem, tego typu awarie usuwane są przez energetyków z TAURON Dystrybucji na bieżąco. W niektóre miejsca, gdzie istnieje konieczność zabezpieczenia lub naprawy infrastruktury energetycznej można jednak obecnie tylko dopłynąć pontonem lub amfibią – mówi Maciej Mróz.

TAURON Dystrybucja jest jednym z podmiotów, który cały czas uczestniczy w pracy Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego. Działania spółki są skoordynowane i dostosowane do współpracy z pozostałymi służbami niosącymi pomoc na zalanych lub zagrożonych terenach.;

Do pracy przy zabezpieczeniu i naprawie linii energetycznych na obszarach dotkniętych powodzią ściągnięte zostały dodatkowe brygady i zasoby sprzętowe z pozostałych oddziałów firmy, w których awarie nie występują lub mają mniejszy zasięg, a warunki pogodowe są lepsze. Dziś w godzinach rannych do pracy w terenie przystąpiło 245 brygad energetyków, czyli 635 pracowników technicznych i pogotowia. Do pracy, zależnie od potrzeb ściągane są również firmy zewnętrzne, wspierające naprawy uszkodzeń i zapewniające dodatkowy specjalistyczny sprzęt ciężki.;

Sytuacja pogodowa nadal jest dynamiczna. Tak trudne warunki pogodowe będą powodować kolejne utrudnienia i ograniczenia w prowadzeniu prac. Usunięcie dużej części uszkodzeń i przywrócenie zasilania do klientów będą możliwe po opadnięciu fal powodziowych i przywróceniu normalnego stanu terenu i infrastruktury.

Ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na zalanie, wyłączona jest część urządzeń i infrastruktury energetycznej w znacznej części miejscowości: Kłodzko, Lądek-Zdrój, Bystrzyca, Krosnowice, Ołdrzychowice, Szalejów, Jordanów, Bardo, Głuchołazy, Opawice i Branice.