TAURON Dystrybucja wprowadza taryfę dynamiczną - G14dynamic

02.01.2025
Od 1 stycznia 2025 roku zmienia się „Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej TAURON Dystrybucja” obowiązująca na terenie działania spółki. Jakie zmiany czekają klientów firmy od nowego roku?
W taryfie TAURON Dystrybucji obowiązującej w 2025 roku nie zmienia się średnia cena sprzedaży usług dystrybucyjnych w grupach taryfowych G, które dotyczą energii dostarczanej do gospodarstw domowych. Zmianie ulega natomiast średnia cena sprzedaży usług dystrybucyjnych ogółem – ta wzrasta o 3,1% w porównaniu do średniej ceny ogółem w taryfie z roku ubiegłego.
Nowością w ofercie firmy jest grupa taryfowa G14dynamic – czterostrefowa taryfa z dynamicznie zmieniającym się czasem trwania poszczególnych stref doby.

Taryfa dynamiczna u dystrybutora energii

TAURON Dystrybucja jest pierwszym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, który wprowadza taryfę dynamiczną dla klientów posiadających umowę na dystrybucję energii elektrycznej lub umowę kompleksową.
Grupa taryfowa G14dynamic to czterostrefowa taryfa, w której czas trwania poszczególnych stref doby: „zalecane użytkowanie”, „normalne użytkowanie”, „zalecane oszczędzanie”, „wymagane ograniczenie” jest określany w „Energetycznym kompasie” - aplikacji i serwisie internetowym udostępnionym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 
Strefy doby nie są stałe w ciągu roku, mogą zmieniać się każdego dnia i są uzależnione od zapotrzebowania na energię elektryczną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Informacje o czasie ich trwania na dany dzień PSE udostępnia w godzinach wieczornych z jednodniowym wyprzedzeniem. 
Korzystanie z taryfy dynamicznej wymaga zatem od klienta większego zaangażowania: śledzenia zmieniających się stref doby oraz dostosowywania do nich swojego zużycia prądu.
Nowa grupa taryfowa to jeden z elementów szerszego programu TAURON Dystrybucji dotyczącego elastycznego zarządzania energią elektryczną w sieci elektroenergetycznej.

Dla kogo ceny dynamiczne za stawki dystrybucji energii?

- Ofertę kierujemy do odbiorców z grup taryfowych G, w tym do gospodarstw domowych, którzy mają licznik zdalnego odczytu i mogą elastycznie dostosowywać swój pobór energii elektrycznej w ciągu doby korzystając z Kompasu energetycznego. Połączenie tych dwóch elementów, czyli możliwości dostosowania zużycia prądu z wykorzystaniem Kompasu energetycznego, może prowadzić do skutecznego obniżenia rachunków za prąd – mówi Maciej Mróz, Wiceprezes zarządu TAURON Dystrybucji ds. operatora. 
Aby korzystać z grupy taryfowej G14dynamic, klient powinien złożyć w TAURON Dystrybucji wniosek o zmianę grupy taryfowej dla usług dystrybucji energii elektrycznej i dokonać odpowiednich zmian w umowie na dystrybucję energii elektrycznej. Zmiany w umowie kompleksowej należy natomiast zgłosić Sprzedawcy energii. Zgodnie z Taryfą klient może zmienić wybraną grupę taryfową raz na 12 miesięcy, a w przypadku zmiany stawek opłat – w okresie 60 dni od dnia wejścia w życie nowej taryfy.

Co składa się na taryfę za dystrybucję energii elektrycznej?

- Składniki opłat pojawiające się na fakturze za usługi dystrybucyjne dzielimy na te wynikające z kosztów prowadzenia działalności operatora systemu dystrybucyjnego przez TAURON Dystrybucję, są to m.in. koszty utrzymania oraz rozbudowy infrastruktury firmy, a także te, które wynikają z przepisów prawa i finalnie nie trafiają do operatora, są to tzw. opłaty przenoszone – tłumaczy Renata Szczepaniak, rzeczniczka prasowa firmy.
W skład części stawki dystrybucyjnej określanej na podstawie prowadzenia działalności koncesjonowanej wchodzą koszty dostaw energii elektrycznej, eksploatacji i konserwacji, a także rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej w sposób gwarantujący niezawodność funkcjonowania systemu dystrybucyjnego oraz utrzymywania jej w stanie umożliwiającym przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci.
W taryfie dystrybucyjnej uwzględnione są również opłaty wynikające z przepisów prawnych, które są wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną, zwane opłatami przenoszonymi, które nie trafiają do firmy, a są to:

stawka opłaty kogeneracyjnej, która w 2025 roku zmniejszy się z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh. Opłata ta jest związana z systemem wsparcia dla energii produkowanej w procesie kogeneracji,
stawka opłaty mocowej – od 1 stycznia do końca czerwca 2025 roku dla gospodarstw domowych wyniesie 0 zł. Opłata mocowa ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego i jest mechanizmem wynagradzania wytwórców energii za gotowość do dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem jej wprowadzenia była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej,
opłata OZE – wzrośnie z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh. Jej celem jest wsparcie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz funkcjonowanie mechanizmów, które pomagają w osiągnięciu wysokiego udziału „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym,
stawka jakościowa – dotychczas była to opłata za korzystanie z systemu elektroenergetycznego,
stawka opłaty przejściowej – nie zmienia się w roku 2025. To opłata związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych.
Więcej informacji o grupie taryfowej G14dynamic