Udany sezon dla bocianów, pracowity dla energetyków
12.09.2024„Nie na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców dotyczące ptaków reagujemy, ponieważ głównym celem akcji „Bociany TAURONA”, jest ochrona naszych sieci i słupów przed zniszczeniem przez gniazda ptaków, a bocianów przed porażeniem prądem”, przypomina rzeczniczka prasowa spółki.
– Ten rok jest udany dla bocianów. Na obszarze działania TAURON Dystrybucji średnia zaobrączkowanych młodych na gniazdo wyniosła prawie 3 pisklęcia. Odnotowaliśmy również rekordową liczbę gniazd z „pięcioraczkami” aż 8 – w 2023 r. było ich tylko 2. Bez wsparcia TAURON Dystrybucji nie byłoby możliwe zaobrączkowanie aż tylu bocianów – mówi Stanisław Czyż, ornitolog Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Krakowie. – Tegoroczny wynik jest najlepszy od 5 lat.
Wsparcie energetyków kluczowe dla sukcesu akcji
Obrączkowanie odbywa się niemal na całym terenie działania spółki. Na tak dużą skalę akcja organizowana jest cyklicznie od 2020 roku. Od jej początku ornitolodzy wspólnie z energetykami zaobrączkowali ponad 7 tysięcy ptaków! Za każdym razem obrączkowanie odbywa się przy ogromnym zaangażowaniu elektromonterów. Nie tylko obsługują oni podnośniki, umożliwiając ornitologom bezpieczny dostęp do gniazd na infrastrukturze energetycznej, ale sami pomagają zwozić i odwozić pisklęta.
– Nasza jednostka bierze udział w obrączkowaniu od samego początku – mówi Paweł Pietralik, starszy mistrz w częstochowskim oddziale TAURON Dystrybucji. – Akcja jest coraz lepiej zaplanowana, działamy zgodnie z harmonogramem przygotowanym z ornitologami. Chociaż zawsze mogą zdarzyć się sytuacje wyjątkowe. Tak było w tym roku, kiedy po burzach i wichurach na dzień przerwaliśmy działania, aby usuwać skutki awarii. Przywrócenie zasilania to dla nas zawsze priorytet.
Energetycy nie wyręczają bocianów
„Bociany TAURONA” to organizowana przez TAURON Dystrybucję od wielu lat akcja ochrony bociana białego. W jej ramach energetycy opiekują się gniazdami, które ptaki zbudowały na słupach energetycznych. Pomagają ornitologom obrączkować młode bociany, a po powrocie ptaków do ciepłych krajów, kontrolują gniazda dbając, by ich ciężar nie zaszkodził konstrukcji słupów, na których się znajdują.
W ramach akcji energetycy przyjmują też zgłoszenia pomocy bocianom.
– Energetycy, opiekują się tylko gniazdami, które bociany same wybudowały na słupach energetycznych i odchowały w nich młode. Nie przyjmujemy zgłoszeń dotyczących gniazd zlokalizowanych np. na drzewach, dachach, czy kominach – mówi Renata Szczepaniak, rzeczniczka prasowa TAURON Dystrybucji.
W tym roku energetycy otrzymali prawie 300 zgłoszeń. Wszystkie rozpatrują indywidualnie konsultując się z ornitologami.
– Otrzymujemy wiele zgłoszeń od osób obserwujących bociany żyjące w pobliżu ich domów. Dzięki temu możemy podjąć interwencję i na przykład zabezpieczyć gniazdo uszkodzone przez burzę lub porywisty wiatr, a tym samym ochronić sieć energetyczną przed potencjalnym uszkodzeniem – mówi Renata Szczepaniak, rzeczniczka prasowa TAURON Dystrybucji.
Są jednak przypadki, w których energetycy nie przyjmują zgłoszeń. Dzieje się tak, gdy dotyczą one próśb o ingerencję w przyrodę i naturalne zachowania ptaków.
– Nie wszystkie zgłoszenia możemy zrealizować. Nie budujemy gniazd za bociany, nie przenosimy ich również na słupy energetyczne z innych miejsc. Nie stawiamy też słupów z platformą i gniazdem na prośbę prywatnych właścicieli działek – wylicza Renata Szczepaniak. – Naszym głównym obowiązkiem jest zapewnienie klientom nieprzerwanych dostaw prądu, w czym niezaopiekowane gniazda mogą przeszkadzać, a dodatkowo chronimy bociany przed porażeniem.
Współdziałanie na rzecz ochrony ptaków
Współpraca energetyków i ornitologów jest niezwykle ważna. Ornitolodzy wskazują miejsca do zabudowy platformy, eliminując lokalizacje z gniazdami tymczasowymi, do których bociany nie powrócą. Energetycy natomiast umożliwiają ornitologom dostęp do gniazd, a przez to prowadzenie badań nad populacją bocianów i uzyskiwanie wyników w oparciu o które będą mogli lepiej ją chronić. TAURON Dystrybucja wspiera ornitologów w obrączkowaniu ptaków od 5 lat, a w tym roku dodatkowo sfinansowała zakup 6 nadajników GSM/GPS, które dodatkowo dostarczą badaczom wielu informacji o wędrówkach ptaków.
Więcej o akcji piszemy tutaj.