Dynamiczny wzrost ilości źródeł OZE przyłączonych do sieci dystrybucyjnej OSD pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na modernizację sieci dystrybucyjnej, co wiąże się z potrzebą poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Poza nimi istotny jest też czas realizacji modernizacji i rozbudowy sieci. Jednocześnie duże nasycenie instalacji PV w obwodzie nN oraz niestabilny i nieprzewidywalny charakter pracy tego rodzaju źródeł może powodować w niektórych przypadkach szereg niekorzystnych zjawisk jak wahania napięcia w obwodzie, odstawianie pracy inwerterów, transformację niezbilansowanej po stronie nN mocy na stronę SN.
Celem projektu ARE nN jest znalezienie nowych rozwiązań technicznych, które ułatwią zapewnienie dostaw energii elektrycznej o odpowiedniej jakości. Projekt ten pomaga zweryfikować w praktyce te rozwiązania, ocenić ich skuteczność w zależności od układu sieci i lokalizacji mikroinstalacji przyłączonych do sieci oraz opracować nowe standardy modernizacji w obszarach sieci o dużym nasyceniu mikroinstalacjami.
Na rynku istnieje kilka rozwiązań umożliwiających automatyczną, nadążną regulację napięcia oraz poprawę parametrów jakości energii elektrycznej. Są to m.in. transformatory z automatyczną, podobciążeniową regulacją zaczepów opcjonalnie wyposażone w czujniki napięciowe rozmieszczone w głębi sieci, regulatory napięcia oraz magazyny energii rozmieszczone w sieci nN.
W ramach projektu powstają instalacje demonstracyjne, które pomagają porównać skuteczność pracy tych urządzeń w zależności od specyfiki środowiska pilotażowego. Ocena efektywności technicznej i ekonomicznej tego typu rozwiązań umożliwi optymalny wybór lokalizacji oraz technologii jak również zarekomendowanie nowych standardów modernizacji w obszarach sieci o dużym nasyceniu mikroinstalacjami.