Opłaty z tytułu dystrybucji energii elektrycznej

TAURON Dystrybucja rozlicza usługi dystrybucyjne na podstawie Taryfy, która jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jakie są typy umów?

Klient indywidualny w gospodarstwie domowym zawiera umowę kompleksową, zarówno na sprzedaż jak i dostawę energii elektrycznej, z wybranym przez siebie uprawnionym sprzedawcą. W takim przypadku klient otrzyma jedną fakturę od sprzedawcy. 

W przypadku pozostałych klientów, to klient decyduje jakiego rodzaju umowę chciałby mieć zawartą.

Są dwie możliwości:
Klient zawiera dwie oddzielne umowy – jedną na dostawę energii z TAURON Dystrybucją i drugą na sprzedaż energii z wybranym przez siebie sprzedawcą. W takiej sytuacji Klient otrzyma dwie faktury wystawiane niezależnie przez oba te podmioty, Klient zawiera jedną umowę – umowę kompleksową, zarówno na sprzedaż jak i dostawę energii elektrycznej, z wybranym przez siebie uprawnionym sprzedawcą. Klient otrzyma wtedy jedną fakturę od sprzedawcy.

Sprawdź rodzaje opłat

Opłaty z tytułu dystrybucji energii elektrycznej, których stawki zawarte w Taryfie zatwierdzane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wynikają bezpośrednio z przepisów prawa i składają się z następujących pozycji na fakturze:

  • Odzwierciedla koszty ponoszone na utrzymanie urządzeń energetycznych - słupów, linii, stacji transformatorowych.
  • Odzwierciedla koszty przesłania energii i jest bezpośrednio zależna od jej zużycia.
  • Odzwierciedla koszty odczytu układu pomiarowego i prowadzenia rozliczeń.
  • To opłata na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego – Polskich Sieci Elektroenergetycznych na utrzymanie linii najwyższych napięć.
  • Ma za zadanie pokryć koszty zobowiązań poniesionych w związku z rozbudową elektrowni, która miała miejsce kilkanaście lat temu.
  • Ma za zadanie pokryć koszty związane z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
  • Ma za zadanie pokryć koszty kontraktów mocowych wytwórców energii zobowiązanych do utrzymywania w gotowości swoich bloków energetycznych. Dowiedz się więcej o opłacie mocowej.
  • Ma za zadanie pokryć koszty związane z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł pracujących w wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.